Used 2020 Forest River RV Wildwood FSX 167RB Travel Trailer
Great little l trailer!!
Forest River Wildwood FSX travel trailer 167RB highlights:
- Jiffy Sofa
- 12' Awning
- Rear Bathroom
- Pantry
As you hike the mountains and walk through the streams, you will appreciate having this comfortable Wildwood FSX travel trailer to return to each night. With its full bathroom and kitchen amenities, you won't have to search for a public restaurant to fill your belly each evening, and the pantry is handy for storing late-night snacks. Before heading to bed, you can play a friendly game of cards on the booth dinette, and once you are too tired to continue on, you can fold up the Jiffy sofa so that you can rest on the Murphy bed.
In any Wildwood FSX trailer by Forest River you can count on having fun while you enjoy any outdoor adventure away from home. These full-featured lightweight units are easy to tow and offer a modern residential living space. The Wildwood FSX comes with largest-in-class windows to bring in a spectacular view of the beautiful landscape that surrounds you, and it also comes with a 78" interior height. You will also find a 13,500 BTU roof-mount AC for added comfort in warmer climates and a 20,000 BTU furnace, as well. So, for a value-packed unit that is lightweight and rich in features, choose the Wildwood FSX trailer and head out for a weekend of outdoor fun!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $2,000
Sale Price: $19,981
Stock# GN33532A
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 345 lbs |
| Dry Weight | 3004 lbs |
| Cargo Capacity | 841 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TWD717KY093536 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


