Used 2020 Forest River RV Wildwood FSX 177BH Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Forest River Wildwood FSX travel trailer 177BH highlights:
- Bunk Beds
- Queen-Size Bed
- Panoramic Window
- Microwave Oven
- Exterior Storage
- Bunk Storage
Enjoy this lightweight Wildwood FSX travel trailer for your next family adventure! Your kiddos will love the bunk beds in the rear corner for playing as well as sleeping. The convenient rear corner bathroom which features a standard shower and toilet will be handy at night, especially if your children are small, so that there will be no running out to the campground facilities in the dark! Up front, the queen-size bed provides you with a comfortable place to sleep and a convenient storage space with access underneath. When it's time to enjoy the outdoors each day, you will appreciate the exterior storage for all of your outdoor toys and gear, and the overhead 12' electric awning with LED lights is great even on days where there is a light sprinkle outside.
In any Wildwood FSX trailer by Forest River, you can count on having fun while you enjoy any outdoor adventure away from home. These full-featured lightweight units are easy to tow and offer a modern residential living space. The Wildwood FSX comes with largest-in-class windows to bring in a spectacular view of the beautiful landscape that surrounds you, and it also comes with a 78" interior height. You will also find a 13,500 BTU roof-mount AC for added comfort in warmer climates and a 20,000 BTU furnace as well. So, for a value-packed unit that is lightweight and rich in features, choose the Wildwood FSX trailer and head out for a weekend of outdoor fun!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UT290198
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 446 lbs |
| Dry Weight | 3259 lbs |
| Cargo Capacity | 1087 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/110V |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TWDT15LY095324 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


