Used 2020 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 356QB Fifth Wheel
Looking for the ultimate family-friendly setup or a perfect basecamp for your next hunting trip? This unique 2020 Heritage Glen 356QB Bunkhouse Fifth Wheel features an incredible dual-bathroom layout and enough space to comfortably sleep the whole crew!
Standout Highlights:
-
The Ultimate Family/Crew Layout: Features a private, walk-through rear bunkhouse with two slide-outs, two bunks, and a jack knife sofa. Plenty of floor space for the kids or guests to unwind.
-
Two Full Bathrooms: Skip the morning line-up! Includes a complete master bath up front and a second full bath in the rear with a unique direct exterior entry—perfect for quick trips inside without tracking mud through the coach.
-
Master Oasis: Step up into the front master bedroom featuring a custom King Bed slide, a massive full-wall wardrobe with integrated shelving, and a closet-mounted gun safe.
-
Loaded with Conveniences: Enjoy a cozy living area with a 50" LED TV and fireplace, panoramic windows for great views, an outside kitchen/bar for easy entertaining, and a washer/dryer combo already installed!
?? Handyman / Hunter Special Note: The U-shaped dinette structure has been removed by the previous owner, but all of the original factory cushions are still inside the unit. It’s ready for you to easily rebuild to your preference or customize with your own freestanding table and chairs!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 03103
Exterior Color: Oyster
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Exterior Color | Oyster |
| Hitch Weight | 1790 lbs |
| GVWR | 13790 lbs |
| Dry Weight | 11249 lbs |
| Cargo Capacity | 2541 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King, Trundle, Twin |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWBM24LV703103 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


