Used 2020 FOREST RIVER SABRE 38RDP Fifth Wheel
premium-feature fifth wheel that blends affordable luxury with a highly functional layout
- Chef’s Kitchen with Island: Enjoy a residential-style kitchen with a massive Hisense stainless steel double-door fridge, double-drawer freezer, a three-burner cooktop, oven, and a huge island featuring a stainless steel farmhouse sink.
- Spacious Front Private Master Suite: Features a king-size mattress, large wardrobe with sliding mirrored doors, and an entertainment area with washer/dryer prep, offering a peaceful retreat.
- Luxury Upgrades & Comfort: Equipped with heated/massage theater seating, LED lighting throughout, and a "Tuff Top" maintenance-free PVC roof for long-term durability.
- Exceptional Storage: Features a massive pass-through storage compartment with LED lighting, perfect for full-time living or bringing extra gear.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $35,904
Sale Price: $33,500
Stock# GA3046
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 5 in |
| Ext Width | 16 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1950 lbs |
| GVWR | 14270 lbs |
| Dry Weight | 12213 lbs |
| Cargo Capacity | 2057 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R 16E |
| Furnace BTU | 3500 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | 12 volt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36x48 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 12320 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | dsi |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SR3B4L6104483 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

