Used 2020 Grand Design Transcend Xplor 243BH Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Grand Design Transcend Xplor travel trailer 243BH highlights:
- Bunk Beds
- Booth Dinette
- Pet Drawer
- Walk-In Shower
- L-Shaped Kitchen
- Outdoor Refrigerator
Looking for a set of bunk beds for the kids, and a private bedroom for yourselves? You can probably imagine all of the fun you will have with your family at state parks, national parks, and traveling to see family. From having your own bedding for everyone, plus the booth dinette that offers more than just a dining space, to having your own full bathroom and a pet drawer for your best friend, you will love everything about this trailer. Along the exterior you will find a pull-out drawer, and pass-through storage with 43 cu. ft. to load your larger outdoor camping items and such. This is the one!
Begin every camping trip with a Grand Design Transcend Xplor travel trailer in tow! Inside each model you will love the residential furniture, the deep seated stainless steel sink with a high rise faucet to easily clean larger cookware, the USB ports to keep your cellphones charged, and the solid bedroom door in the master suite. The exterior includes a heated and enclosed underbelly allowing you to travel during any season, a one-piece roof membrane, and aluminum entry steps, plus QuadSeal providing layers of protection! Choose the floorplan that fits your family's transcending lifestyle!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# CT520778
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 597 lbs |
| GVWR | 7495 lbs |
| Dry Weight | 5991 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 573TT3021L8803292 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


