Used 2020 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 23RSS Travel Trailer
Coming SoonGulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 23RSS highlights:
- Single Slide
- RV Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Sofa Bed
- Walk-Through Bath
- Indoor/Outdoor USB Ports
You are going to love the nostalgic feel of this Vintage Cruiser travel trailer when you step inside and see the retro-style upholstery on the dinette and sofa bed. But don't let the feel of yesteryear throw you as this unit is filled with plenty of modern conveniences, like an overhead microwave oven in the kitchen, multiple USB charging ports both inside and out, plus energy-efficient LED lighting to help keep the interior bright and cheerful. With a sofa slide, this Vintage Cruiser provides a spacious interior, and it is also one of the largest in the line-up of models as well. Outside, you will find abundant storage with a front pass-through compartment for all of your outdoor camping gear.
Any Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer will bring you a lightweight and fun vintage vibe from the 50's, a time when life was simpler and the pace was slower and more relaxed. These 20'-26' models put state-of-the-art conveniences into the look of yesteryear to bring you a camping experience like none other. The Vintage Cruiser can easily be towed behind your family's SUV or minivan, and each unit features high-performance vinyl flooring, fine-grained cabinetry, a vintage-theme decorative border, LED lighting both inside and out, and a full dry bath all nestled within a six-sided welded aluminum frame, laminated fiberglass sidewalls, and a one-piece fiberglass roof.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# C224-B
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| Dry Weight | 3920 lbs |
| Cargo Capacity | 2140 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2620L7039827 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


