Used 2020 Heartland Bighorn 3370EL Fifth Wheel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Heartland Bighorn 3370EL fifth wheel highlights:
- Kitchen Island
- Triple Slides
- Dual Entry Bath
- 18 cu.ft. Stainless Steel Refrigerator
- Three Burner Cooktop
Pack up the kids for a fun trip to your favorite camping spot in this fifth wheel! This unit features dual opposing slides in the rear living and kitchen area, creating a large open space to relax. You'll also appreciate a slide out in the front bedroom for more space. Mom and dad will love their king bed that features massive underbed storage for extra blankets or board games. After spending the day outside, the kids can clean in the full bath, then head to the rear living area to watch a movie on the 55" LED TV. You'll find comfortable seating on the sofa or on the power theater seats. The chef of the family can prep some snacks on the kitchen island or make some popcorn in the convection microwave for a fun evening!
Each Bighorn fifth wheel by Heartland features a double-welded aircraft quality aluminum superstructure cage construction, a strong 12" I-beam frame with rust prohibitive coating, and a walkable roof decking to provide a strong unit that will last for years to come. The convenient Universal Docking Center features a 12v light, an exterior shower with hot/cold water, satellite hook-up, winterization valves, plus much more. With each model you'll enjoy glazed hardwood Magnolia Maple cabinetry, recessed LED lighting, 20" residential size drawers, and real solid surface countertops with a pencil nose edge. The elegant glass shower surround in the bath, along with the domed king skylight will provide a luxurious experience each time you clean up and the upgraded foam mattress will give you rest before you start the next day.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $18,942
Sale Price: $49,998
Stock# 29793B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2659 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 12177 lbs |
| Cargo Capacity | 3775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 55" LED HDTV |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFBG3723LE426461 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


