Used 2020 Heartland Bighorn Traveler 39RK Fifth Wheel
YOU WONT FIND ONE NICER!!! FREE DELIVERY & SETUP!!THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2020 HEARTLAND BIGHORN TRAVELER 39RK LUXURY SUITE IS A 5TH WHEEL LOADED WITH ALL OPTIONS!! 43 LONG. 5 SLIDES. 2 A/C. LARGE REAR KITCHEN WITH KING MASTER SUITE WITH LOTS OF STORAGE. BEAUTIFUL BATHROOM & WALK IN CLOSET. WASHER/DRYER INCLUDED. MID LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG 70" FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION AND DUAL-PANE WINDOWS. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. TANKLESS HOT WATER. 3 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. SLIDE TOPPERS, LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUTDOOR KITCHEN, UVW 13210 FACTORY SOLAR OUR PRICE: $43,995. WE HAVE MU
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 422629
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2470 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13210 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 14.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


