Used 2020 Heartland ElkRidge 38MB Fifth Wheel
GET PRE-QUALIFIED ONLINE!
Heartland ElkRidge fifth wheel 38MB highlights:
- Loft
- Two Bedrooms
- Kitchen Island
- Opposing Slides
- Free-Standing Table
Don't be afraid to explore with this ElkRidge fifth wheel! All of your needs will be met whenever you leave home because of the great features found in this model, like a private bedroom up front, a private bunkhouse, a loft, and full kitchen and bathroom amenities. As you spend time together in the rear living area, you'll enjoy being able to play card games at the free-standing table with chairs, and the two sofas will provide comfortable relaxation for anyone not wanting to play. You will also be able to grab some cold beverages from the stainless steel residential refrigerator while you play late into the night.
Increase your expectations for RV travel by indulging in an Elkridge fifth wheel. From the solidly built construction base with its welded aircraft-quality aluminum structure and one-piece walkable EPDM rubber roof, to the elegant exterior additions like the aerodynamic fiberglass front cap and deluxe power awning with LED lights, the Elkridge exudes its fine craftsmanship throughout every aspect of its design. The ceiling fan is a helpful feature for the warmer summer months because it will keep your guests refreshed with the cool breeze that it brings, and you will find many uses for the exterior shower with hot and cold water as you play outdoors or cook out at the campfire.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 1863
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2470 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 13210 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 14.9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFRG432XLE429870 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


