Used 2020 Heartland ElkRidge Focus 327BH Fifth Wheel
Heartland ElkRidge Focus fifth wheel 327BH highlights:
- U-Shaped Dinette
- Private Bunkhouse
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
Focus on enjoying every single getaway with this ElkRidge Focus fifth wheel! From the moment you step into this unit through one of the two entry doors, you will be surprised at just how much has been included. The three slides are what open up the interior and allow you to have both a private bunkhouse and a private master suite with its very own half bathroom. You will especially love the functionality of the U-shaped dinette because it provides the perfect place to eat, sleep or play.
The Heartland ElkRidge Focus fifth wheels focus on what matters most to you: value! Heartland is dedicated to delivering a product that is not only stylishly furnished but also exquisitely detailed with plenty of standard amenities to ensure that you receive the most for your money. You will find interior LED lighting and solid cabinets with spring-loaded hidden hinges included in each of the ElkRidge Focus models, and the exterior speakers and shower will be easy to use at any time of the day because of the electric awning with LED lights that has also been installed. No longer will you have to endure sweating during the hot summer months because the ElkRidge Focus offers a ceiling fan as standard in the living area.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 1813A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2275 lbs |
| GVWR | 11800 lbs |
| Dry Weight | 10295 lbs |
| Cargo Capacity | 2275 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 13 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFRG3728LE414398 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


