Used 2020 Heartland Lithium 2414 Toy Hauler Travel Trailer
Heartland Lithium toy hauler 2414 highlights:
- Fold-Up Sofas
- Power Awning
- King-Size Bed
- Three-Burner Range
- Lounge Chair
Keep spirits high with this Lithium toy hauler! This trailer will invigorate your outdoor spirit with its helpful features, like a full kitchen with a three-burner range and oven and a master suite with a king-size bed and private entrance into the full bathroom. You will also find this unit to be a great place to relax at the end of a long day with a lounge chair and fold-up sofas with table in the main living area.
Bring life to your adventures with the Lithium toy hauler from Heartland RV! These trailers have plenty of features that will electrify your spirit and supercharge your vacations. The front diamond plate stone guard will protect the integrity of your unit, and the garage tie-downs will ensure that your precious cargo remains in its position all throughout transit. LED-lighted exterior speakers will provide you with a fun time outside at night, and the power awning with LED lights will protect you if it starts to rain. Let every trip be full of life with the Lithium toy hauler!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $27,902
Sale Price: $15,900
Stock# 9924
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 10600 lbs |
| Dry Weight | 6360 lbs |
| Cargo Capacity | 4208 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFCB2920LE434947 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


