Used 2020 Heartland Mallard 32 Travel Trailer
DOUBLE SLIDE BUNKHOUSE!Heartland Mallard Ultra Lite travel trailer 32 highlights:
- Bunkhouse
- Two Slides
- Sofa
- U-Shaped Dinette
- Exterior Kitchen
- Pass-Through Storage
Imagine having dual entry in your next travel trailer allowing you easy access to the full bathroom when you are outside or inside, plus the main living and kitchen area next to the front private bedroom! There's something for everyone between the rear private bunkhouse with an entertainment center, two bunks and seating, the exterior kitchen to grill up some juicy burgers while enjoying the sunshine, and the U-shaped dinette that can be used for meal time, game time, and bed time. You will even have your own private retreat when you head into the front private bedroom which features a king bed and overhead cabinets!
With any Mallard Ultra Lite travel trailer by Heartland, there is a automotive grade painted front cap with LED accent lights, six-sided aluminum construction, leaf spring suspension, a Wide Trax axle system, a power tongue and stabilizer jacks, plus more features giving you years of enjoyment during any season. The spacious interior is inviting with arched ceilings, the overstuffed residential grade furniture is comfortable, and the King Kong sized pass-through storage allows you to leave nothing behind. Spread your wings, choose a Mallard today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 26156P
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6926 lbs |
| Cargo Capacity | 1642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3523LE428984 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


