Used 2020 Heartland Mallard 33 Travel Trailer
Large living space designed for longer, easy camping trips.
Heartland Mallard Ultra Lite travel trailer 33 highlights:
- Bunkhouse
- Dual Entry
- Triple Slides
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
This rear private bunkhouse provides triple bunk beds and a slide out offering more space to play indoors, plus having dual entry in this trailer makes it easy to enter and exit to get back outside to make a meal on the outdoor kitchen or relax under the awning. Whipping up your favorite meals inside can be fun and easy as well with the complete kitchen including a center island which everyone loves. You will be able to retire to your own king bed with plenty of storage for your clothing and such, plus the exterior pass-through storage offers more space for the outdoor gear.
With any Mallard Ultra Lite travel trailer by Heartland, there is a automotive grade painted front cap with LED accent lights, six-sided aluminum construction, leaf spring suspension, a Wide Trax axle system, a power tongue and stabilizer jacks, plus more features giving you years of enjoyment during any season. The spacious interior is inviting with arched ceilings, the overstuffed residential grade furniture is comfortable, and the King Kong sized pass-through storage allows you to leave nothing behind. Spread your wings, choose a Mallard today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $24,001
Sale Price: $19,996
Stock# R11463A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 702 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 7746 lbs |
| Cargo Capacity | 1822 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3725LE425937 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


