Used 2020 Heartland Prowler 276RE Travel Trailer
Heartland Prowler travel trailer 276RE highlights:
- Master Suite
- U-Shaped Dinette
- Double-Entry Bath
- Outside Camp Kitchen
- Large TV
When adventure calls, you need this Prowler travel trailer in tow! After arriving at your destination, set up the large slide out and relax on the sofa or enjoy lunch around the U-shaped dinette. Stretch your legs around the campground or go for a hike, and when you return, the chef of the family can grill up some burgers on the exterior camp kitchen. This model includes a double-entry bath that creates a front master suite. Here, you'll enjoy a queen bed and plenty of storage space for all your take-a-longs. Since this model comes with a large TV, you won't have to sacrifice your favorite shows while you're away from home.
The Heartland Prowler travel trailers and toy haulers are constructed with aluminum exterior metal sides, a cambered structural steel I-beam frame, 5/8" Dyna Span floor decking, and a diamond plate stone guard to provide a strong, durable unit made to last. The blue exterior LED frame rail lights and speakers will turn heads at the campground, and with a finished pass-through storage, you can bring along all your camp gear. Each model includes all the kitchen amenities you may need while away from home, including a double-door refrigerator with a freezer, a microwave oven, ball-bearing drawer guides, and a stainless steel pull-out faucet to make clean-up a breeze. You'll appreciate the quick recovery gas/electric DSI water heater, the 13,500 BTU ducted A/C, and the in-floor ducted heat to keep you comfortable in any season.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT440450
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6360 lbs |
| Cargo Capacity | 1308 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Large TV |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3229LE418943 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


