Used 2020 Heartland Prowler 330BH Travel Trailer
Heartland Prowler travel trailer 330BH highlights:
- Dual-Entry Bath
- Private Bunkhouse
- Master Suite
- Kitchen Island
- Exterior Camp Kitchen
This Prowler travel trailer will feel just like home with its private bunkhouse for the kids and a front master suite for you. After arriving at your destination, grill up some hot dogs on the exterior camp kitchen, and the 17' power awning will shade you from the sun. If it happens to be raining, the three-burner cooktop indoors will do the job, and the kitchen island will be the perfect spot to lay out all of the side dishes. This model includes three slides with two of the slides across from one another in the main living area to open up the whole space and the third slide in the bunkhouse which allows the kids to play on the floor with the dog.
The Heartland Prowler travel trailers and toy haulers are constructed with aluminum exterior metal sides, a cambered structural steel I-beam frame, 5/8" Dyna Span floor decking, and a diamond plate stone guard to provide a strong, durable unit made to last. The blue exterior LED frame rail lights and speakers will turn heads at the campground, and with a finished pass-through storage, you can bring along all your camp gear. Each model includes all the kitchen amenities you may need while away from home, including a double-door refrigerator with a freezer, a microwave oven, ball-bearing drawer guides, and a stainless steel pull-out faucet to make clean-up a breeze. You'll appreciate the quick recovery gas/electric DSI water heater, the 13,500 BTU ducted A/C, and the in-floor ducted heat to keep you comfortable in any season.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 8148
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 928 lbs |
| GVWR | 9990 lbs |
| Dry Weight | 8984 lbs |
| Cargo Capacity | 974 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


