Used 2020 Heartland Sundance Ultra Lite 198 MB Travel Trailer
MURPHY BED!! REAR DINETTE!
Heartland Sundance Ultra Lite travel trailer 198 MB highlights:
- Murphy Bed
- Privacy Curtain
- U-Shaped Dinette
- Entertainment Center
Choose this travel trailer to enjoy a semi-private bedroom when you close the curtain and set up the queen Murphy bed. You will also find storage on either side, and an entertainment center. When you are ready to sit and relax in an open space, set up the sofa, open up the curtain, and enjoy. The kitchen offers everything at your fingertips from a three burner cooktop, a sink and a 6 cu. ft. refrigerator. The full bathroom will keep you refreshed and ready for whatever is next, and the U-shaped dinette offers dining and sleeping space as well as a gaming area. And don't forget about the awning outside, this creates an outdoor living area when you add your camp chairs.
For a lightweight, smaller, and easier to manage travel trailer you will want a Heartland Sundance Ultra Lite. Along the exterior there is a painted fiberglass front cap, a heated, enclosed underbelly, a barrel roof design with aluminum trusses, and an outside shower where you can easily clean up before heading indoors. You will be impressed with the inside of each model. There are stainless steel appliances, residential hidden cabinet hinges, and LED accent back-lighting throughout. For a relaxing time away from home, choose to spend it with a Sundance Ultra Lite travel trailer!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $1,130
Sale Price: $20,995
Stock# 6461
Exterior Color: White/Blue
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Exterior Color | White/Blue |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 4660 lbs |
| Cargo Capacity | 2808 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 428500 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


