Used 2020 Heartland Wilderness 2002RD Travel Trailer
Heartland Wilderness travel trailer 2002RD highlights:
- U-Shaped Dinette
- Murphy Bed
- Privacy Curtain
- 15' Awning
You can enjoy dining, playing games and sleeping on the U-shaped dinette in the rear of this trailer when you aren't outside under the awning or exploring. After your hike or game of horseshoes, you can return to your own full bathroom to get cleaned up in, and make a warm snack or meal with full kitchen amenities. If you need to change clothes, just pull the curtain closed and grab your clothes from one of the two wardrobes. You can then relax on the sofa or set up the Murphy queen bed to take a nap.
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as oversized windows to let natural light in, a deep bowl sink in the kitchen for easily cleaning the dishes, a 12 volt AM/FM/CD radio with indoor and outdoor speakers for entertainment, and a curvilinear roof for more head room. The exterior features include a laminated crowned roof system, a Wide-Trax axle system, an enclosed and heated underbelly for four season of traveling, and a King Kong sized pass-through storage for your larger camping items. Come choose the layout that works best for your family's camping lifestyle.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# ACCE30460
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 7480 lbs |
| Dry Weight | 5080 lbs |
| Cargo Capacity | 2368 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 110 Volt/LP |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB2529LN430460 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


