Used 2020 Highland Ridge RV Mesa Ridge Conventional MR26BH Travel Trailer
Highland Ridge Mesa Ridge Conventional travel trailer MR26BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Private Bedroom
- Rear Corner Bath
- Outside Docking Station
- Stainless Steel Appliances
Let your adventuring take you wherever your heart desires with this Mesa Ridge Conventional travel trailer. From its queen-size bed in the private bedroom to its set of double-size bunks in the rear, this unit gives you plenty of comfortable sleeping space so that everyone can join in on the fun. With two wardrobes in the bedroom and an exterior pass-through storage compartment, you will be able to bring along any camping gear you may need. At the end of the night, you will love the convenience of the 19' power awning with LED lights as you play a couple of card games outdoors or gather by the campfire.
You need one of these budget-friendly, amenity-packed Highland Ridge Mesa Ridge Conventional travel trailers for your next camping trip! These units might be compact and easy to tow, but they certainly don't let you miss out on all of the great features that your family has come to love. As soon as you get to camp, set up the power awning with LED lights and integrated speakers and spend some time relaxing in your camp chairs. When you do make your way back inside the trailer, you will notice the Congoleum® DESIGNER Carefree® flooring which is a durable and long-lasting product. Accessories like the stereo and digital TV antenna make it possible to enjoy your favorite technology while you are out adventuring.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $3,015
Sale Price: $12,984
Stock# 3AR690B
| Sleeps | 9 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4735 lbs |
| Cargo Capacity | 1765 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 58TBH0BL0L16J3058 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


