Used 2020 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MF280RKS Fifth Wheel
REAR KITCHEN! 2 SLIDE OUTS!
Highland Ridge Mesa Ridge Limited MF280RKS fifth wheel highlights:
- U-Shaped Counter
- Double Entry Bath
- Outside Kitchen
- Full-Sized Pantry
Looking for a fifth wheel for you and your spouse, plus the grandkids when you invite them? This unit allows you to travel in comfort with plenty of space to entertain. You can relax on the recliner chairs while watching TV, dine at the U-shaped dinette, and make meals in the rear kitchen with a U-shaped counter. After a fun day outdoors you can relax under the 20' power awning while the cook makes dinner on the outdoor kitchen, or inside with full amenities to make a holiday meal. Come see even more features you will enjoy!
Each Mesa Ridge Limited fifth wheel and travel trailer by Highland Ridge RV offers linoleum throughout the main living area and slide out which is much easier to clean than carpet, LED lighting in the ceiling, and stainless steel appliances. The class leading I-beam chassis and the Equa-Flex® axle suspension will give you a smooth ride to your favorite destinations. You will also find the Keyed-Alike system and PVC roofing membrane will provide you security and years of enjoyment. Check out the convenient and stylish features that you will enjoy in your lightweight fifth wheel.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $2,630
Sale Price: $29,995
Stock# 6462
Interior Color: Mink
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Mink |
| Hitch Weight | 1210 lbs |
| GVWR | 9760 lbs |
| Dry Weight | 7650 lbs |
| Cargo Capacity | 2110 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen, Dinette |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 2A3051 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


