Used 2020 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MF291RLS Fifth Wheel
Highland Ridge Mesa Ridge Limited MF291RLS fifth wheel highlights:
- Rear Sofa
- Booth Dinette
- Kitchen Island
- Double Entry Bath
- Pet Friendly
Looking to travel with your own accommodations to see new places, visit family in another state, or watch your kids' tournaments? You might start envisioning yourself relaxing inside on your own theater seats while watching the 39" LED TV and visiting with your spouse laying on the sofa. You can draw straws to see who will cook tonight with all the appliances available to make your favorite meals. You can then retire to the front bedroom after getting cleaned up in the full bathroom from your fun outdoor day. You will surely appreciate the floor space provided by the triple slides as you move about the unit. Start traveling the way you like!
Each Mesa Ridge Limited fifth wheel and travel trailer by Highland Ridge RV offers linoleum throughout the main living area and slide out which is much easier to clean than carpet, LED lighting in the ceiling, and stainless steel appliances. The class leading I-beam chassis and the Equa-Flex® axle suspension will give you a smooth ride to your favorite destinations. You will also find the Keyed-Alike system and PVC roofing membrane will provide you security and years of enjoyment. Check out the convenient and stylish features that you will enjoy in your lightweight fifth wheel.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $564
Sale Price: $28,999
Stock# 95409
Exterior Color: GREY
Interior Color: GREY
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | GREY |
| Hitch Weight | 1520 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8050 lbs |
| Cargo Capacity | 1945 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED |
| Awning Info | 9' & 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH08R9L32B3072 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


