Used 2020 Highland Ridge RV Open Range OF374BHS Fifth Wheel
"Elevate your adventures" Ask about our easy financing
Highland Ridge Open Range fifth wheel OF374BHS highlights:
- Private Bunkhouse
- Bath and a Half
- Free Standing Dinette
- Kitchen Island
- Hutch
- Theater Seats
If you are searching for plenty of floor space for everyone, a bunkhouse with three bunks, a dinette, a wardrobe, and a half bath for the kids, plus your own master suite, take a look at this Open Range fifth wheel. The dual opposing slides in the kitchen area provide the chef of the family space to prep dinner on the kitchen island, plus there is an outside kitchen for breakfast as the sun comes up. You'll find plenty of storage throughout this model, including a walk-in pantry, multiple overhead cabinets, plus outside storage for your larger camping gear!
With each Highland Ridge RV Open Range fifth wheel you will enjoy an automatic leveling system, JT Strong Arm stabilizers, a laminated block foam floor, and more standard features on a 100" wide body frame. The ACCU-SLIDE Slide system, which is sealed in all positions to help reduce water leaks and wind drafts, allows you to use the slide even if it can not be fully extended depending on your campsite. The interior offers hardwood cabinet doors, LED lighting and a built-in Pet Bed, and more depending on the model you choose. And there are optional packages and several options to enhance your fifth wheel, take a look to see if you might like to add them!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# UT540159
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2235 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12450 lbs |
| Cargo Capacity | 3050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 132 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Awning Info | 11' and 15' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BV3L3BE3066 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


