Used 2020 HL Enterprise Bridgeview BV40IKEB Destination Trailer
HL Enterprise Bridgeview destination trailer BV40IKEB highlights:
- Kitchen Island
- Lounge Chair
- Hide-A-Bed Sofa
- King-Size Bed
- Free-Standing Table
If you want loads of reasons to get out to the campground, all that you need to do is take one look at this Bridgeview destination trailer! You will be impressed by the rear private bedroom because it has a king bed slide that will not only provide comfort, but it will also provide space for you to walk around the bedroom freely. The second exterior entry door is also located within the bedroom so that you can come and go as you please. The kitchen is a fabulous area that has large opposing slides for more room, adjustable pantry shelves for all of your snacks, a four-burner range for dinner plans, and premium granite-look laminate countertops for a super-stylish touch.
For a truly residential experience, nothing quite compares to the HL Enterprise Bridgeview destination trailer! These trailers are filled with elegant and upscale furnishings that will make you feel right at home, like crown molding, Congoleum flooring, and walk-in closets. You will also feel safe in these trailers because the engineered truss roof system, R-7 insulation, and one-piece fiberglass front will all work together to provide you with a trustworthy product to spend your time in. The front bay window will bring in natural light and allow you to see your surroundings clearly, and the patio door will also bring in more sunlight while providing an additional spot to see outside.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# E002571C
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 8 ft |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Frost Free |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 54ABA4029LE002571 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


