Used 2020 Jayco Eagle HT 28.5RSTS Fifth Wheel
TAKE YOUR BEAGLE IN THIS EAGLE AND YOU'LL FEEL SO REGAL!!Jayco Eagle HT fifth wheel 28.5RSTS highlights:
- Kitchen Island
- Two Recliners
- Tri-Fold Sofa
- Queen Bed
- Outside Kitchen
- MORryde StepAbove Steps
Someone in the family always loves cooking outdoors, and they can with the outside kitchen which includes a mini-fridge and hybrid grill on this Eagle HT fifth wheel. The 14' awning offers an outdoor living area and a place you can relax while your food is cooking. You can always go inside to make more food with the stainless steel appliances, and the kitchen island gives you a great place to prepare and serve meals. When it's time to retire for the night, the carpeted bedroom is waiting with a queen bed and plenty of storage with the wardrobe slide that has a window for cross-ventilation and natural light. You might even like to add a few more options such as 16" Goodyear tires, a booth dinette, and/or theater seating.
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $24,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $2,000
Sale Price: $24,900
Stock# 8360
Interior Color: American Tradition, Modern Farmhouse
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft 11 in |
| Interior Color | American Tradition, Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 1465 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 8820 lbs |
| Cargo Capacity | 2175 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1ujcj0br4l1pr0441 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


