Used 2020 Jayco Jay Feather 24RL Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 24RL highlights:
- Private Bedroom
- Queen Bed
- Jackknife Sofa
- Outdoor Fridge
- Dexter Axles
- Goodyear Tires
Relax under the 19' power awning with LED lights after going down the aluminum-tread entry steps to enjoy a beverage taken from the outside fridge or the inside 6 cu. ft. refrigerator. After playing outside all day, you can return to your own creature comforts from a jackknife sofa in the rear living area, a booth dinette, and your own kitchen amenities with counter space for food and such. You might like to get cleaned up in the spacious bathroom with a radius shower and two entries which is quiet convenient especially at night. The private front bedroom offers a walk-around queen bed with nightstands and wardrobes on each side, plus windows for cross-ventilation when you aren't using the furnace or air conditioner.
The Jayco Jay Feather travel trailers offer a front molded fiberglass cap with enhanced graphics package, JaySMART backup lighting, and more mandatory features from the Sport package. Stronghold VBL vacuum-boned, laminated floor, side, rear and slide room walls are included on the American-made Norco frame with integrated A-frame. Inside you will find smoked glass decorative inserts in select overhead cabinets, ball-bearing drawer glides, a Jayco exclusive mattress with bedspread on select models, and more! Choose your favorite floorplan, and start a new adventure!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $2,920
Sale Price: $26,980
Stock# LNU97
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 5340 lbs |
| Cargo Capacity | 1160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BN5L1J60355 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


