Used 2020 Jayco Jay Flight 26BH Travel Trailer
Jayco Jay Flight travel trailer 26BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Bathroom Skylight
- Booth Dinette
- Private Bedroom
- 16' Power Awning
What a difference it will make when you take this Jay Flight travel trailer with you to the campsite! You will have loads of helpful amenities to make every task enjoyable, like a three-burner range in the kitchen, a queen Serta mattress in the bedroom, and a pass-through storage on the exterior. Plus, the set of double-size bunks are so convenient because they give you extra sleeping space without taking up too much interior living space.
As the best-selling travel trailer in America, the Jayco Jay Flight travel trailer features all that you need for reliable, comfortable, and accommodating adventures! The American-made Goodyear tires, Dexter axles with Nev-R-Adjust brakes, and E-Z Lube hubs are what make it a dream to tow the Jay Flight, and the fully integrated A-frame and Magnum Truss roof system create a foundation that will last for years to come. Make your time spent at the campground an enjoyable one by using the power awning with LED lights and speakers as you sit around in some lawn chairs and share ghost stories by the campfire. Plus, if your hands get sticky from the roasted marshmallows, you can use the outside shower to rinse them off.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $1,405
Sale Price: $13,495
Stock# UT2119
Interior Color: Carbon, Sandstone, Sterling
| Sleeps | 9 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Carbon, Sandstone, Sterling |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4890 lbs |
| Cargo Capacity | 2110 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


