Used 2020 Jayco Jay Flight SLX 7 184BS Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX 7 travel trailer 184BS highlights:
- Bunk Beds
- Dinette Slide
- Bathroom Skylight
- Wall-Mounted AC
- Pantry
Get ready for a great vacation every time you hitch up this Jay Flight SLX 7 travel trailer to your tow vehicle! This model has all of the comforts you want and need while you travel. With a set of bunk beds and a queen bed, you can easily sleep four, and the dinette slide offers sleeping for one more! You can easily grab a bite to eat when inside with the kitchen appliances. Pop a quick snack in the microwave oven or heat up something easily on the two-burner range. When outside, you will love the 10' electric awning for a bit of shade during the high afternoon sun, and at night, enjoy an evening of entertainment with the LED lights turned on!
With any Jayco Jay Flight SLX 7 travel trailer, your vacationing couldn't be simpler. These units provide you with all of the comforts needed along with complete reliability on the road. You will appreciate the seamless Magnum Truss roof system, the American-made Goodyear tires, and the Keyed-Alike entry and baggage doors so that you only need to keep track of one key! On the inside, you will love the solid hardwood cabinet doors, LED lighting throughout, and the residential-height bed platforms! And, for your temperature-control comfort, there is a wall-mounted 8,000 BTU AC unit so that you can stay cool even on the hottest summer day!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $1,000
Sale Price: $10,998
Stock# 58633
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 4200 lbs |
| Dry Weight | 3350 lbs |
| Cargo Capacity | 850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AJ8L17B0402 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


