Used 2020 Jayco MELBOURNE 24L Motor Home Class C
ONLY 40K MILES!!!
The 2020 Jayco Melbourne 24L is a compact Class C diesel motorhome built on the Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis. It is designed as a "couples coach" but can sleep up to five or six people thanks to its versatile floor plan and over-the-cab bunk.
- Floor Plan: Includes a full-wall slide on the driver's side, which significantly opens up the living area.
- Sleeping Areas: Features a rear corner queen-size bed, a U-shaped dinette that converts into a bed, and an overhead cab bunk with a 750-lb capacity.
- Kitchen: Equipped with a 2-burner cooktop, convection microwave, and an 8-cubic-foot gas/electric refrigerator.
- Bathroom: A rear corner bathroom with a shower (24" x 32"), porcelain toilet, and a skylight.
- Tech & Comfort: Includes a 32" LED TV, Soundstream infotainment system with GPS, and backup/side-view cameras.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $11,365
Sale Price: $67,630
Stock# T5321A
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 215/85/R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 40472 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo Diesel, 188 HP, and 325 lb-ft of torque |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 2 |
| VIN | WDAPF4CD8KN042816 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


