Used 2020 Keystone RV Bullet 247BHSWE Travel Trailer
Keystone Bullet travel trailer 247BHSWE highlights:
- Dual Entry
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Large Pantry
This Keystone Bullet travel trailer has everything you need to easily enjoy camping with a larger family. This model can comfortably sleep eight people with help from the set of double-size bunks, the U-shaped dinette, and the queen-size bed in the private bedroom. The full bathroom has all of the amenities needed to make getting ready in the morning a breeze, and it even has its own private entrance from the exterior. Outside you will find a large pass-through storage area for all of the extra camping gear you want to bring along.
With any Bullet travel trailer by Keystone, you will appreciate the wide-stance Dexter E-Z Lube axles, the enclosed and heated underbelly, and the aggressive front profile for increased towability. Each model includes a 6 Cu. Ft. stainless steel double door refrigerator, ultra-durable Whitewater continuous-edge countertops, plus a stainless steel sink for easy clean-up. You'll enjoy hardwood entry doors into the bedroom, dual USB ports for tablet and phone, plus a laundry chute to make camping hassle-free. The Bullet features a variety of floorplans to fit your family's needs best. Choose your favorite layout today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $7,071
Sale Price: $21,490
Stock# LX430156
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| Dry Weight | 5110 lbs |
| Cargo Capacity | 1890 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LED TV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT24720LX430156 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


