Used 2020 Keystone RV Carbon 348 Toy Hauler Fifth Wheel
Keystone Carbon toy hauler 348 highlights:
- Triple Slides
- Loft with Twin Bed
- Electric Bed
- Island Seating
- Front Private Bedroom
From the dual entry doors and 13' separate garage, to the triple slides and full bath, this fifth wheel has it all. The kids will love sitting at the island to enjoy their morning cereal and there is even a 50" LED HDTV to watch some cartoons. Freshen up in the full bath before heading out for the day and when you return, you can prepare dinner on the three burner range or use the residential microwave. Your guest will have plenty of sleeping space on the dual opposing sofas or the electric bed in the garage, and the kids will love climbing into the loft each night. This model also features a front private bedroom with a queen bed and a slide out wardrobe for all of your clothes.
With any Carbon toy hauler travel trailer or fifth wheel by Keystone you will appreciate the heated, enclosed underbelly that allows you to camp in any weather, the 30 gallon generator fuel tank with a fuel station to keep your toys ready to ride, and double welded aluminum construction for a strong, durable unit. Each model includes residential reclining furniture with heat, light, and massage, stainless steel appliances, USB outlets in the sofa slide outs, and solid surface kitchen countertops for all-around luxury. The Dyna Span floor decking provides strength and stability for any toys you may bring along, and these travel trailers and fifth wheels feature plenty of storage space, including a heated and lighted pass-through storage for all your riding gear!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT980780
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3130 lbs |
| Dry Weight | 12580 lbs |
| Cargo Capacity | 4420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF34823LR805339 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


