Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 22RBS Travel Trailer
INCOMING TRADE / Half-Ton Towable / Slideout / Rear Bathroom / U-Dinette / King Bed
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 22RBS highlights:
- Full Bathroom
- King Bed
- U-Shaped Dinette
- Bar Top
- Large Pantry
Imagine waking up from your own king bed to enjoy a hike, a bike ride, or a relaxing time outside under the 16' power awning while you wait for your spouse to wake up. With this Cougar Half-Ton travel trailer, you can make breakfast inside with full amenities and eat at the U-shaped dinette while looking out at the views. You will be able to get cleaned up in the full bathroom without having to wait your turn for the public facilities. Plus, there is a privacy curtain for the bedroom so that you have an additional place to get ready, and the bar top gives you extra room to sit down with a hot meal.
Check out the many different advantages that the Keystone Cougar Half-Ton fifth wheels and travel trailers have to offer! From its white high-gloss laminated side walls with 5-sided aluminum superstructure to its Climate Guard protection that offers a heated and enclosed underbelly and Astrofoil insulation, the Cougar Half-Ton is a brand full of quality and innovation. You'll also find that the interior will remain comfortable throughout all types of travel because of the 35,000 BTU furnace and the 15,000 BTU air conditioner. It's time to experience one of these Cougar Half-Ton fifth wheels or travel trailers for yourself because they are a force of nature!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# LV504403
Interior Color: Storm, Twig
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Storm, Twig |
| Hitch Weight | 630 lbs |
| GVWR | 7200 lbs |
| Dry Weight | 5670 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


