Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 29BHSWE Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 29BHSWE highlights:
- Dual Entry
- Double-Size Bunks
- Pull-Out Bunk Ladder
- Large Slide
- Outside Kitchen
There are so many reasons to love this Cougar Half-Ton travel trailer! One of the reasons you'll love it is because it can sleep nine people comfortably each night with the double-size bunks, 68" tri-fold sleeper sofa, booth dinette, and king-size bed. Another reason that this trailer will be one of your favorites is that there is a second entry door that leads directly into the rear bathroom so that you don't have to trample all throughout the interior when you need to go.
Check out the many different advantages that the Keystone Cougar Half-Ton fifth wheels and travel trailers have to offer! From its white high-gloss laminated side walls with 5-sided aluminum superstructure to its Climate Guard protection that offers a heated and enclosed underbelly and Astrofoil insulation, the Cougar Half-Ton is a brand full of quality and innovation. You'll also find that the interior will remain comfortable throughout all types of travel because of the 35,000 BTU furnace and the 15,000 BTU air conditioner. It's time to experience one of these Cougar Half-Ton fifth wheels or travel trailers for yourself because they are a force of nature!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $5,425
Sale Price: $29,995
Stock# 3089A
Interior Color: Storm, Twig
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Storm, Twig |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| Dry Weight | 6875 lbs |
| Cargo Capacity | 1925 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


