Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 29RDB Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel 29RDB highlights:
- Bunkhouse
- Double Size Bunks
- Sleeper Sofa
- Outside Capital Grill
If your wish list includes a bunkhouse in your next fifth wheel then stop and take a look at this Cougar Half-Ton. The front master bedroom and rear bunkhouse provide separation from you and the kids when everyone is wanting their own space. If you have two kiddos or four sleepy campers, the double size bunk beds allow you that sleeping space. You will appreciate more interior walking around room in the living/kitchen area and the front bedroom just like you imagined with two slides. You have the choice of cooking inside, or outside on the capital grill, and storing your drinks in the mini refrigerator. The Hitch Vision backup mirror provides a safe and easy way to hitch up and park at home or at your favorite campsite, who wouldn't desire that! Load up and head out!
With any Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel you will be able to camp in any weather with the Climate Guard Protection package features. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 300 lb. capacity, 2" accessory hitch. The interior offers Cougar vintage maple glazed hardwood cabinetry, foil-wrapped seamless galley and lavatory countertops, and a gourmet stainless steel under-mount sink with an upgraded chef's faucet with a sprayer. And the iN-Command Generation 3 with Global Connect gives owners total control over power, slides, awnings, HVAC and more. Choose your favorite model today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $4,000
Sale Price: $28,999
Stock# 48785
Interior Color: Storm
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Interior Color | Storm |
| Hitch Weight | 1520 lbs |
| Dry Weight | 8325 lbs |
| Cargo Capacity | 1975 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF29R21LV502582 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


