Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 29RLD Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 29RLD highlights:
- Dual Entry
- Walk-Through Bath
- Two Recliners
- Sleeper Sofa
- King Bed Slide
A beautiful unit like this Cougar Half-Ton travel trailer is just what you need to get out there and explore! You'll be able to load up your gear easily because of the two entry doors that have been included, and any large gear that would clutter up the interior can be stored in the exterior pass-through storage compartment. You'll have plenty of places to sit back and relax in front of the entertainment center, like the two recliners, the 68" tri-fold sleeper sofa, and the booth dinette.
Check out the many different advantages that the Keystone Cougar Half-Ton fifth wheels and travel trailers have to offer! From its white high-gloss laminated side walls with 5-sided aluminum superstructure to its Climate Guard protection that offers a heated and enclosed underbelly and Astrofoil insulation, the Cougar Half-Ton is a brand full of quality and innovation. You'll also find that the interior will remain comfortable throughout all types of travel because of the 35,000 BTU furnace and the 15,000 BTU air conditioner. It's time to experience one of these Cougar Half-Ton fifth wheels or travel trailers for yourself because they are a force of nature!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 0CR3679
Interior Color: Storm, Twig
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Storm, Twig |
| Hitch Weight | 1085 lbs |
| Dry Weight | 7446 lbs |
| Cargo Capacity | 2054 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT29R26LV503679 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


