Used 2020 Keystone RV Cougar Half-Ton 32RLI Travel Trailer
*Dual Awnings! *Electric Fireplace! *King bed! *High Ceilings! *12V heated tank pads!
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 32RLI highlights:
- Insulated Slide Floors
- Dual Awning
- 12V heat pads on holding tanks
- Heated and Enclosed Underbelly
- Electric Fireplace
- 84" Ceiling Height
- Kitchen Island
- Arched Ceiling
- Power Jack
- Dual Fridge
- King Size Bed
- Tons of Storage
You are sure to find your favorite space to call your own from all the furniture provided and options to choose from. The dual slides in the combined living and kitchen area allow extra floor space to move around and entertain inside. Just imagine gathering around the kitchen island to enjoy snacks with everyone, and once the place is empty, you can wash and dry the dishes. The master bedroom is spacious as well with a slide out king bed and space saving door. You will find two awnings that provide another entertaining space outside safe from the sun and elements. It's time to enjoy the great outdoors steps away from inside comforts!
With any Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. Each interior includes oversized panoramic windows that are fully ventilated, the KeyTV which is a multi-source signal controller, and new modern interior styling with pillow-top seating, a fold-flat sofa and dimmable lighting. You are sure to appreciate the iN-Command Generation 3 with Global Connect giving owners total control over power, slides, awnings, HVAC and more. Choose your favorite model today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# SF00334
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1165 lbs |
| Dry Weight | 8319 lbs |
| Cargo Capacity | 2181 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' & 12' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT32R2XLV500286 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


