Used 2020 Keystone RV Hideout 27RLSWE Travel Trailer
Keystone RV Hideout travel trailer 27RLSWE highlights:
- Dual Entry
- Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- Sleeper Sofa
- Dual Recliners
Get out there and experience nature at its best with this Hideout travel trailer! You and your guests will appreciate the coat hooks next to the main entry door as you come inside from an afternoon hike and need to hang up your jackets and hoodies, and the fireplace will be a welcoming sight if the weather was dreary that day. In order to replenish your energy and fill your hungry bellies, you can prepare a hearty meal on the three-burner range in the full kitchen, and afterwards, you will certainly want to crash for the night on the queen-size bed in the front private bedroom.
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside of each model include: pleated shades in the living area, a high-rise faucet in the kitchen, and full-strutted storage under the master bed, and the exterior is just as indulgent with its powder-coated I-beam frame, exterior speakers, black radius window frames, hurricane straps reinforced structure, and the lighted adjustable power awning. Don't wait any longer to enjoy your own private hideout with the Keystone Hideout!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $3,000
Sale Price: $31,900
Stock# 9075
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| Dry Weight | 6630 lbs |
| Cargo Capacity | 2870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Lighted Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT27R2XLN242853 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


