Used 2020 Keystone RV Laredo Super Lite 291SMK Fifth Wheel
Keystone Laredo Super Lite fifth wheel 291SMK highlights:
- Two Refrigerators
- Kitchen Island
- Pass-Through Storage
- Booth Dinette
- Two Awnings
- Ground Control
Imagine the main living area and kitchen with dual opposing slides opening up this Laredo Super Lite fifth wheel allowing you to have enough space to cook, entertain, and relax. The kitchen island is perfect for preparing your food and being able to clean up quickly after parties and meals. You will find plenty of storage to stock up on snacks and such in the large pantry and two refrigerators, plus overhead cabinets and extra counter space. You'll love sitting in one of the theater seats while watching the fireplace and talking about your camping trips. You can retire to your own private bedroom which also provides plenty of floor space thanks to the wardrobe slide. Come see what else you will love about this model.
Keystone Laredo Super Lite fifth wheels are the units you should be looking at when considering your next RV. From the Road Armor suspension system and automatic electric leveling system, to the fully enclosed underbelly and lighted and heated pass-through storage, you'll have everything you need to arrive at your destination safely and set up camp easily. The arched ceilings provide more standing space, and you'll feel right at home with designer window treatments and residential-grade carpet. Each unit includes a 12V AM/FM/CD/DVD home theater system with Bluetooth and a KeyTV multisource TV controller system which makes it easier than ever to set up your cable and watch your favorite shows. Come choose the layout that best fits your family's needs!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $3,000
Sale Price: $26,995
Stock# 601015
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1435 lbs |
| Dry Weight | 8726 lbs |
| Cargo Capacity | 1474 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' and 14' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF29127LE601015 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


