Used 2020 Keystone RV Laredo Super Lite 298SRL Fifth Wheel
Rear Living, Kitchen Island, Outdoor Kitchen, Queen Bed
Keystone Laredo Super Lite fifth wheel 298SRL highlights:
- Sofa Sleeper
- Kitchen Island
- Fireplace
- Outside Kitchen
- Exterior TV
- Queen Bed
Are you wanting to travel in comfort with plenty of space to entertain family and friends? This Laredo Super Lite fifth wheel includes opposing slides in the main living and kitchen area so that you can walk around easily without having to squeeze in. Just envision the fireplace in clear view of everyone while they sit and visit on the furniture, like the tri-fold sofa sleeper for overnight guests. The large pantry and curio allow you to take along all your favorite dry goods and decor, plus the front private bedroom provides your own oasis everywhere you travel. Take a look around the outside to find a TV, a Grill-N-Chill kitchen, and more features before entering the inside and falling in love with this fifth wheel!
Keystone Laredo Super Lite fifth wheels are the units you should be looking at when considering your next RV. From the Road Armor suspension system and automatic electric leveling system, to the fully enclosed underbelly and lighted and heated pass-through storage, you'll have everything you need to arrive at your destination safely and set up camp easily. The arched ceilings provide more standing space, and you'll feel right at home with designer window treatments and residential-grade carpet. Each unit includes a 12V AM/FM/CD/DVD home theater system with Bluetooth and a KeyTV multisource TV controller system which makes it easier than ever to set up your cable and watch your favorite shows. Come choose the layout that best fits your family's needs!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $2,855
Sale Price: $29,995
Stock# 1370A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 8911 lbs |
| Cargo Capacity | 1089 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Exterior TV |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF29821LE600142 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


