Used 2020 Keystone RV Montana 3790RD Fifth Wheel
- A Camping We Will Go To Lose Our Stress, Begin with Campers Inn RV of Kingston, NH
Keystone Montana fifth wheel 3790RD highlights:
- Separate Rear Living
- Coffee Station
- Kitchen Island
- Fireplace
- RV Refrigerator
- Exterior Storage Tray
If you want your own space to cook, your own area to watch TV, and your own private bedroom, take a look at this Montana. The rear living and entertaining room includes dual hide-a-bed sofas and theatre seats with power recliners making a cozy place to gather around to talk about your day while staying warm. The kitchen offers a separate space to make and eat meals including a coffee station for the coffee lover in the family. You will also find a center island, an 18 cu. ft. RV refrigerator, a convection microwave, and a pantry allowing you to make any meal while away from home. The barn door into the front bedroom gives you more space, plus the bedroom includes plenty of storage and a place to add a washer and dryer option.
When packing for your next trip in a Keystone Montana luxury fifth wheel you will appreciate the enormous drop frame pass-through storage compartment, the full extension drawer guides, the MORyde "Step Above" entry steps with strut assist, and the LED motion sensor light at the inside steps. The Residential Living package adds more upgraded features such as the motion sensor LED light in the bedroom closet, the easy sweep vinyl flooring, the exclusive KeyTV satellite prep, and the in-floor straight line heat duct system. The Four Season Living package provides insulated in-floor water lines, two attic vents for cross-ventilation, insulated and heated holding tanks and dump valves, and more so you can travel any season you like. It's time to find the luxury fifth wheel you can enjoy for years to come, choose a Montana by Keystone today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 108397P
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 2600 lbs |
| Dry Weight | 14119 lbs |
| Cargo Capacity | 2481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Four Door RV |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV, BR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights and Power Channel |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF37925L4700850 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


