Used 2020 Keystone RV Raptor 429 Toy Hauler Fifth Wheel
Call us Today! (515) 280-1026
Keystone Raptor toy hauler 429 highlights:
- Side Patio and TV
- Bath and a Half
- Electric Bunk
- Dual Entry
- 50" LED TV
- Loft w/Twin Bed
Inside and outside comforts can be experienced every time you hit the trails. The 13' garage gives you the traveling storage you need for your toys then becomes the second inside living and sleeping area. The opposing sofas and electric bunk, the TV, the half bath and the washer/dryer prepped space, allow you to travel as long as you wish. The raised patio gives you another choice when wanting to relax outdoors and visit with other campers, or store a few more totes and such in this area. You also have two awnings along the exterior to relax under. Back inside you can make meals in the kitchen using the convection microwave, serve meals from the U-shaped counter, relax on the sofa with recliners, and fall quickly to sleep on your own queen-size bed.
Each Raptor toy hauler fifth wheel by Keystone is built with the 6-point hydraulic auto-leveling, an on-board fuel station, the Ram air ventilation system in the garage, Equa-Flex Trailair suspension, frame-welded tie downs for your toys, and a heated and enclosed underbelly allowing you to travel 365 days if you like. Inside you will experience comfort, convenience and style with reclining furniture with heat, light and massage, USB ports in the sofa slide out box, wood crown molding, plus much more! Why limit yourself, choose the Raptor that fits your adventurous side and start your engines!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UT520770
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3600 lbs |
| Dry Weight | 15805 lbs |
| Cargo Capacity | 3195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Polar Max Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR TV, Garage 32" TV, Ext. TV |
| Awning Info | 20' and 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF42931LR800763 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


