Used 2020 Keystone RV Retreat 39FDEN Destination Trailer
Keystone Retreat destination trailer 39FDEN highlights:
- Theatre Seating
- Lighted Ceiling Fan
- Raised Bar Top
- Master Suite
This Keystone Retreat destination trailer features a front living area with a super large slide, a king-size bed on a slide in the master suite, plus two entry doors. Step inside the front patio doors and see a spacious living and kitchen area with plenty of seating for you and your family/guests. There is a sofa, theatre seating, and a raised bar top with two bar stools where you can sit down with a cup of coffee or a midnight snack. The kitchen has the perfect amenities for cooking, cleaning up, and enjoying your meals with the three-burner range top and water purification system.
Keystone Retreat destination trailers should be your next choice when it comes to an extended stay unit. You have plenty of interior features to make it a home away from home. There are large bay windows that will add light to your unit and 8' ceilings that will give the space an open feel. The main living floors are Darco wrapped to keep the moisture out, and the exterior is built to last with the reinforced super frame and slide room openings. You will also find a black tank flush and a detachable hitch for some added convenience throughout your vacation.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# H6094A
Interior Color: Lodge, Timber
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Lodge, Timber |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| Dry Weight | 10710 lbs |
| Cargo Capacity | 2490 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT39125LW260157 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


