Used 2020 Keystone RV Retreat 39LOFT Destination Trailer
Keystone Retreat destination trailer 39LOFT highlights:
- 8' Ceiling
- Central Vacuum
- Residential Furniture
- Loft
- Opposing Slides
This Retreat destination trailer by Keystone RV brings you the feel of home all while you enjoy your camping experience. Your kids will love the loft, a place to call their own. There are two bunk mats and a place for a TV to be hooked up. There is also a central vacuum system that will help to keep this unit spic and span. Enjoy the private bedroom fit for a king with its king-size bed or relax with the family on the theatre seating in front of the 50" LED TV.
Keystone Retreat destination trailers should be your next choice when it comes to an extended stay unit. You have plenty of interior features to make it a home away from home. There are large bay windows that will add light to your unit and 8' ceilings that will give the space an open feel. The main living floors are Darco wrapped to keep the moisture out, and the exterior is built to last with the reinforced super frame and slide room openings. You will also find a black tank flush and a detachable hitch for some added convenience throughout your vacation.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $22,708
Sale Price: $35,998
Stock# 6CR0024
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1700 lbs |
| Dry Weight | 12559 lbs |
| Cargo Capacity | 1441 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/85R16F |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT39F27LW260024 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


