Used 2020 Keystone RV Springdale 260BH Travel Trailer
Spacious, family-friendly, and loaded with practical featuresThis Keystone Springdale 260BH travel trailer is a well-designed family camper that offers plenty of sleeping space and a comfortable layout for your camping trips.
Step inside and you’ll find a functional main living area with a booth dinette and sofa, both of which provide a great place to sit, eat, or relax, and can also convert into additional sleeping space when needed.
The kitchen is centrally located and equipped with everything you need to prepare meals, including a Furrion oven, cooktop, refrigerator, and sink, along with ample storage for your cooking essentials.
At the rear of the trailer, the double-size bunks offer a practical sleeping solution for kids or guests, while the nearby full bathroom includes a shower, toilet, and sink for added convenience.
Up front, the private bedroom features an RV queen bed with surrounding storage, giving you a comfortable and quiet place to unwind.
Outside, you’ll appreciate the large pass-through storage compartment for all your camping gear, along with features like a Bluetooth stereo system that help make your time at the campsite more enjoyable.
This used 2020 Springdale 260BH is a great option for families looking for a clean, spacious, and easy-to-use travel trailer with room for everyone.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,000
Sale Price: $24,888
Stock# RV19568AA
| Sleeps | 9 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| Dry Weight | 5219 lbs |
| Cargo Capacity | 2569 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


