Used 2020 Keystone RV Springdale 274RB Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 274RB highlights:
- Large Slide
- Rear Bathroom
- Outdoor Kitchen
- Private Bedroom
- Walk-In Pantry
- Dual Entry
You will love camping in this comfortable Springdale travel trailer! The cook in the family will love having this kitchen and the walk-in pantry for all of your non-perishables. There is even a small fridge outside for a few drinks, so you don't have to walk all the way back into the trailer for a cold beverage, and the outdoor cooktop will be especially helpful when you prepare dinner so that the smells don't linger inside all day. Once your adventures are done for the day, you can fall asleep in the private front bedroom, and there is a booth dinette and sofa in the main living area that can be used for relaxing, eating, and enjoying one another's company.
In any Keystone Springdale travel trailer, you will find premium features to make your camping experience feel like a home away from home. Some of these features are a 6 cu. ft. refrigerator, a reversible bedspread, and a DVD/CD/MP3/Bluetooth stereo. These travel trailers will provide you and your family with all of the travel conveniences you want and expect without costing you a fortune. Each model includes a fully walkable roof, Dexter E-Z Lube axles, and a mega pass-through storage compartment to hold all of your gear. These are just a few of the standards that create a unit built to last through your adventurous excursions! So come today and pick a Keystone Springdale travel trailer that best suits you!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $496
Sale Price: $17,999
Stock# L3108225
Interior Color: Dusk, Ozark
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Dusk, Ozark |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 7146 lbs |
| Cargo Capacity | 2374 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT27429L3108225 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


