Used 2020 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 29DB Travel Trailer
Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer 29DB highlights:
- Bunk/Sofa Bed
- Queen Tri-Fold Sofa
- Dual Entry
- 40" TV
- Large Pantry
Your camping trip just got upgraded when you take this Sprinter Campfire Edition travel trailer to your favorite campground. From the rear bunk above the flip-over sofa bed below, the bike/utility door for more traveling storage inside, and the dual entry for easy access for everyone, plus the floor-to-ceiling pantry, this model just makes sense for your family. Just imagine relaxing outside under the awning with access to the outdoor convenience center, or watching the 40" TV and HDMI entertainment center inside the living area while relaxing on the queen-size tri-fold sofa. The range includes a glass top, the kitchen sink is extra large and includes a cover for more prep space, and you have dimmable lighting in the living room/dining slide out. This is the one!
Redefine your camping experience with a Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer. You are sure to appreciate the elite advantages such as the large picture window, the in-floor heat ducts, the exclusive color-coded wiring, and the KEYTV cable and satellite hook-up which offers a single point of control for your feeds. You will also find interior comforts such as crown molding cabinetry, a large stainless steel kitchen sink, LED interior lighting, and stainless steel appliances. Each model is also prepped for solar power, a backup camera, and WiFi. Make camping easy by choosing your favorite Sprinter Campfire Edition model today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $4,000
Sale Price: $21,995
Stock# 2044PA
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| Dry Weight | 7418 lbs |
| Cargo Capacity | 2582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" HD LED |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


