Used 2020 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 31FWMB Fifth Wheel
Keystone Sprinter Campfire Edition fifth wheel 31FWMB highlights:
- Mid-Bunkhouse/Office
- Queen-Size Tri-Fold Sofa
- Kitchen Island
- Pull-Out Dog Bowls
- Under-Bed Storage
- Opposing Slides
Are you looking for a bunkhouse, office, or utility room in your next fifth wheel? You can stop searching and start camping in comfort in this Sprinter Campfire Edition with everything you need, like an extra-large sink on the kitchen island, a desk in the extra bunkroom, and exterior storage space. This model also offers a residential queen bed and dual access into the full bathroom. You even have a central hookup station with hot and cold water to wash off, and the kitchen also includes plenty of counter space, a range with glass top, a pantry, and more. You will surely enjoy the 40" LED HDTV and HDMI entertainment center as you rest on the tri-fold sofa or booth dinette.
Redefine your camping experience with a Keystone Sprinter Campfire Edition fifth wheel. You are sure to appreciate the elite advantages such as the large picture window, the in-floor heat ducts, the exclusive color-coded wiring, and the KEYTV cable and satellite hook-up which offers a single point of control for your feeds. You will also find interior comforts such as crown molding cabinetry, a large stainless steel kitchen sink, LED interior lighting, and stainless steel appliances. Each model is also prepped for solar power, a backup camera, and WiFi. Make camping easy by choosing your favorite Sprinter Campfire Edition model today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $7,000
Sale Price: $47,999
Stock# U-532169
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1715 lbs |
| Dry Weight | 9505 lbs |
| Cargo Capacity | 2595 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" HD LED TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF31F2XK1532169 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


