Used 2020 KZ Escape 1915S Travel Trailer
LARGE SLIDE ! ! ! GREAT PRICE ! ! !
KZ Escape travel trailer E191SS highlights:
- Pull-Out Bunk
- 70" Sofa
- Rear Pantry
- Pass-Through Storage
This Escape travel trailer is packed with plenty of amenities and features that will make every trip comfortable and relaxing. With the booth dinette, a pull-out bunk over a 70" sofa, and a queen-size bed, this unit has the ability to sleep six people, which is very handy when your kids decide to invite a friend. You will also appreciate the rear corner bathroom and full kitchen because they allow you to camp out without having to plan around public restrooms and restaurants. Plus, with the LED lighting throughout, you will be able to see clearly whether day or night!
KZ Escape lightweight travel trailer, expandable, or toy hauler models combine comfort and functionality into one. You'll appreciate the Aqualon Edge material on each expandable unit, and the Alum-a-Tough roofing shows that these units have been built to last many years of adventuring. These models include pleated shades, seamless countertops, a shower surround, plus residential grade linoleum to provide a more at-home feel. So come choose your new Escape and show it off to your friends and family!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UP87853
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 580 lbs |
| GVWR | 5000 lbs |
| Dry Weight | 3680 lbs |
| Cargo Capacity | 1320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTA1913L4087853 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


