Used 2020 KZ Venom V3911TK Toy Hauler Fifth Wheel
MD State Inspection: Yes.
90 Day Limited Warranty: Call for details.
Water Damage &/or Delamination(s): Will seal, no repair.
KZ Venom toy hauler V3911TK highlights:
- L-Shaped Sofa Sleeper
- Legless Table
- Dual Entry
- 11' Separate Garage
- Loft Bed
- Full-Length Wardrobe
Whether you're interested in full-time living or weekend excursions, this Venom toy hauler will provide you with everything you need to enjoy all activities! The 70-gallon fuel station will make it easy to gas up the toys that you've brought along in the 11' separate garage, and the pass-through storage compartment will be such a help in storing any other camping gear that you needed to bring along. Once you make your way inside, you'll never want to leave. With three LED TVs, a 40" fireplace, a convection microwave, and a residential shower with seat, you couldn't possibly ask for more. You will also have extremely restful sleep each night on the electric tilt king bed in the front private bedroom.
You want something that is as ready for action as you are which is why you need the Venom toy hauler from KZ! From the six-sided aluminum frame, extra-reinforced heavy-duty front fiberglass cap, and 12" powder-coated steel I-beam to the All-Weather Insulation package, the heated water convenience center, and the OneControl system with 7" touchscreen, there is nothing that the Venom can't handle. Not only will you be impressed by the phenomenal construction of the Venom, but you will also be amazed by the modern features found inside, like the central vacuum system, the XL crown molding, the two ceiling speakers in the garage, and the residential-grade linoleum.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 53011
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3000 lbs |
| GVWR | 19000 lbs |
| Dry Weight | 15010 lbs |
| Cargo Capacity | 3990 lbs |
| Fresh Water Capacity | 112 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 70 gals |
| Available Beds | Electric Tilt King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 12010 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR 32" LED TV, Garage 40" LED TV |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFH4438L6012962 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


