Used 2020 Midwest Automotive Designs MIDWEST LEGEND DAY CRUISER Motor Home Class B
Midwest Automotive Designs Daycruiser class B diesel S4 highlights:
- Four Captain's Chairs
- Sofa/Foldout Bed
- Eight Sets of Seatbelts
- Private Toilet Room
When you are ready to take off to a tailgate party, a soccer tournament, or across country, this Daycruiser will provide luxury and comfort just the way you like it. You can even load up the family or your group of friends thanks to the eight seatbelts. Just imagine everyone watching the 28" LED Smart TV, relaxing on the Maybach style sofa and chairs, enjoying the wireless head phone system, and the cook heating up food in the overhead 110v microwave. You are sure to appreciate the rear toilet room providing an added convenience and the rear wall entry door as well. Take a look today!
With any Daycruiser class B diesel motorhome you will enjoy the technology including a satellite prep TV, the Fusion in-dash navigation with a CD/DVD/AM/FM radio, the rear AM/FM radio with a BluRay DVD/CD player, and an upgraded audio system. The hand-rubbed custom made high gloss wood package offers a stylish finish, plus the many upgraded features make any Daycruiser class B diesel by Midwest Automotive Design the perfect Sprinter RV for all your needs!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# C4559
Chassis: Sprinter 3500 Extended
| Sleeps | 2 |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29530 |
| Engine | Mercedes Benz 3.0 L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Sprinter 3500 Extended |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| TV Info | 28" Samsung LED Smart TV |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WD4FF4CDXKT010914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


