Used 2020 Newmar Bay Star 3408 Motor Home Class A
- Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory -/-
Newmar Bay Star Class A gas motorhome 3408 highlights:
- Queen-Size Bed
- Two LED TV's
- 87" Jackknife Sofa
- Triple Slides
- Soft Close Drawers
- USB Chargers
This Bay Star motorhome will have everything you need and then some with the rear private bedroom featuring a queen-size bed slide out, a wardrobe with sliding mirror doors, more clothing storage, and a Samsung LED TV, plus there is an area prepped for you to add the optional washer/dryer. Just outside the bedroom is the full bathroom to get squeaky clean each day and a skylight above the 40" x 30" shower to let in some natural lighting and give you more head space. After you have whipped up your best meal in the complete kitchen, you can either enjoy it at the booth dinette or if you dare to be brave you can eat it on the 87" jackknife sofa!
Each Bay Star Class A gas coach by Newmar is built on a proven Ford F-53 chassis with 22,000 lbs. to 26,000 lbs GVWR and a 320 HP Ford V10 engine. The exterior offers full painted graphics with a clearcoat finish, Dura Shield protection on the front cap, an automatic step for the entrance door, undercoating and hydraulic leveling jacks. Each includes style and functionality with handmade cabinetry with concealed hinges and soft close drawers, polished solid surface countertops with a hand-laid backsplash for an elegant touch. There are many more standard features and options to choose from to customize your coach for the perfect RV experience. Choose yours today!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 26064DX
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 20965 lbs |
| Cargo Capacity | 3035 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 19066 |
| Engine | Ford V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 234 in |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED, BR Samsung LED |
| Awning Info | Power with Aluminum Weather Shield and Strip Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


