Used 2020 NeXus RV Evoque 37E Motor Home Class A - Diesel
NeXus RV Evoque Class A diesel motorhome 37E highlights:
- King-Size Bed
- Full and Half Bath
- Residential Refrigerator
- Tri-Fold Sofa
- Fireplace
Get out on the road and experience luxury in this Evoque Class A diesel motorhome! You will love how accommodating it will be to have both a full and half bath when it's time to get ready in the morning, and the three slides open up the interior so that you have room to enjoy time together when stuck inside on a rainy day. The master suite will certainly feel relaxing as you unwind at the end of a long day, and you will look forward to watching your favorite movie before bed with the 32" LED TV in the bedroom or the 40" LED TV in the living area.
You won't believe how much like home the NeXus RV Evoque Class A diesel motorhome will feel! Both the price point and the construction will blow you away. You will find a high-strength low-alloy lightweight steel to keep you safe while you travel, and the Freightliner XCR raised rail chassis is extra beneficial because it allows you to have additional space with extensive exterior storage compartments. While the exterior is sturdy and reliable, the interior is beautiful and elegant! You will absolutely adore the upscale lighting, elegant window treatments, king-size mattress, and electric fireplace. For your convenience at dinnertime, you will find a beautiful kitchen complete with a residential refrigerator, water filtration system, and tile backsplash.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $27,815
Sale Price: $174,895
Stock# CS3826
Chassis: Freightliner XCR Raised Rail
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins Diesel |
| Chassis | Freightliner XCR Raised Rail |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 282 in |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


